Paylaşımın Tek Adresi FRMDEPO
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Reason 3.0 Resimli Anlatım (Ders 1)

YazarMesaj
R3S3T
Admin
Admin
R3S3T

Kova Mesaj Sayısı : 110
Rep Puanı : 2147483647

Reason 3.0 Resimli Anlatım (Ders 1) Empty
MesajKonu: Reason 3.0 Resimli Anlatım (Ders 1)   Reason 3.0 Resimli Anlatım (Ders 1) I_icon_minitimeSalı Haz. 16, 2009 6:32 am

Ders 1:Reason 3.0 Analog Drum Sequencing
Reason derslerimizin ilkinde Reason'un can damarı olan bir konuyu ,Analog Drum Sequencing'i inceleyece iz.İlk önce sözkonusu terimimizin ne oldu una bakalım isterseniz.
Analog Drum Sequencing : ,Fl studio'daki Piano Roll harici ritm kutucukları vardır hani,Reason'da da bunun için Redrum Drum Machine'i kullanabilirsiniz fakat Redrum patchleri ço u zaman ihtiyacı karşılasa da bir süre sonra aynı özelli i kendi sample'larınız veya di er device patchleri için kullanmak istersiniz.Örne in Reason programının sound banklarına entegre olmayan bir wav dosyasını kolaylıkla Redrum'a aktarabilirsiniz,fakat e er Subtractor'de hazırlanmış bir patch'i aktarmak isteseniz yapaca ınız ne olacaktır,tabii ki Analog Drum Sequencing.Kısa tanımla Analog Drum Sequencing Subtractor,Malstrom ve benzeri devicelerdeki sesleri Redrum tarafından kontrol etmenize yarar.Şimdi isterseniz başlayalım.
1:Yeni bir proje açalım ve aşa ıdaki sırayla ilgili deviceları ekleyelim
:İlk Önce Create'den Mixer 14:2 yaratalım,bu ana mikserimiz olacak,mikseri ekledikten sonra kırmızı renkli Record tuşunun yanında bulunan Loop On/Off tuşunu mutlaka inaktif ediniz yani sarı olarak ampül gibi yanmaması gerek,neyse ikinci adıma geçelim...

Reason 3.0 Resimli Anlatım (Ders 1) 46403609nt1

B:daha sonra Create'den 1 adet Redrum Drum Computer ekleyelim...:
Reason 3.0 Resimli Anlatım (Ders 1) 23982963qg0[img]

daha sonra istedi imiz herhangi bir sound device ekleyelim,herhangi bir sequencer ya da sampler,ben Subtractor eklemeyi karar verdim,sayısı da size ba lı,tabii 1 adet Redrum Drum Computer koydu unuz için ekleyece iniz Synth ya da Sample devicedan maksimum 10 tane koyabilirsiniz,çünkü 1 adet Redrum'a maksimum 10 adet cihazı ba layabiliriz Analog Drum Sequencing için,bu cihazların hepsinin aynı olması gerekmez tabi ama ben örne imde 10 adet Subtractor ekledim..Ekleme içini yine sa tuş ya da yukardaki Create menüsünden yapıyoruz

Reason 3.0 Resimli Anlatım (Ders 1) 10065424cj2

D:Şimdi en can alıcı noktaya geldik,Subtractorler ile Redrum'u birbirine ba layaca ız,bunun için en yukarda mixer'in altına koydu umuz redrum'un dibine gidelim...Ve redrum'u ekranımızda güzelce ortaladıktan sonra Tab tuşumuza basalım,görece imiz manzara şu şekilde olacaktır...Kablo karmaşasını engellemek için CTRL+L tuş kombinasyonunu kullanmalıyız,bu şekilde kablolar görünmez olacak ancak ba landıkları yerler belli olacaktır,bunu yaparsanız görece iniz şekil 2.Resimdeki şekildir...Daha sonra E adımına geçebiliriz...:

Reason 3.0 Resimli Anlatım (Ders 1) 38419525zj1

Reason 3.0 Resimli Anlatım (Ders 1) 38419525zj1

E:Şimdi yapaca ımız şey Subtractor'ün 10 adet ba lantı noktasının hepsini tek tek ekledi imiz devicelerla eşleştirmek,bunun için Subtractor'ün arkasındaki 1'den 10'a kadar yazılı çıkışların baştan başlayarak hepsinin en üstten 3.çıkışına sırayla gelmek ve kabloyu takmak,nasıl diyeceksiniz,şu alttaki resimler tam olarak neyi yapaca ınız gösterecek size...3. çıkışta sa tuşa tıklayın mouse'un ve takaca ınız aleti seçin,daha sonra ise aynı aletin "Mono Gate Input" seçene ini seçin,ba ladı ınız her alet için bunu tekrarlayın,ufak farklar olsa da tüm aletler için hemen hemen aynıdır bu seçenekler...Ekledi iniz tüm aletler için aynı seçene i yapın tek tek,ben mesela 10 adet Subtractor ekledim,Redrum'un arkasından 1'den 10'a kadar hepsinin Mono Gate Input'larını ba ladım

Reason 3.0 Resimli Anlatım (Ders 1) 43330208ja4

F:Şimdi tekrar Tab tuşumuza basalım ve konsolun ön tarafını açalım,aslında yapacak pek bir şeyimiz kalmadık,kısaca özetleyeyim,Subtractor'lerimize patch yükleyece iz ve Redrum ile ritm yazaca ız,panelimizin önünü açtı ımıza göre ekledi imiz devicelara ses ya da patch yükleyelim nitekim NN-XT ya da NN-19 gibi bir sampler koymuşsanız yükleyece iniz sesler Wav dosyaları yani sample'lardır ama Subtractor ya da Malstrom gibi bir Synth cihazı koymuşsanız patch yüklersiniz,neyse aşa ıda patch yüklemenin bir örne ini koydum,10 cihazıma da aynı şekilde patch yüklüyorum,mesela bu örne imde ekledi im patchleri Reason Factory SoundBank'ın içerisindeki Subtractor Patches'in alt klasörü olan Percussion klasöründen seçtim,kafama göre takılıyorum,Snare,Hihat,BassDrum,Kick filan,zevkinize ve seslerin uyumuna göre istedi inizi seçebilirsiniz...Resimdeki tuşa bastıktan sonra açılan yerden ilgili sesleri bulabilirsiniz,Reason Factory Sound Bank'ı direkt göstermezse program klasöründe bulabilirsiniz

Reason 3.0 Resimli Anlatım (Ders 1) 69255845ov1

Gon adımımız,şimdi ritmleri yazıyoruz,en yukardaki mixerin altına koydu umuz Redruma çıkalım,resimde sarı parlayan Select tuşunu görüyorsunuz,bu tuşun anlamı koydu umuz ses cihazları arasında geçiş yapmaktır,ben mesela 10 numaralı Subtractor'e ritm yazmak istiyorsam 10'un altındaki Select'i seçiyorum,sırasıyla koydu unuz tüm aletler için Select tuşlarını seçiniz ve ritmleri yazınız Ritm yazmak çok kolay Subtractor'ünen altındaki 1'den 16'ya kadar sıralanmış olan kutucukların herhangi birine tıkladınız mı aynen Fl Studio'daki ritm kutucuklarının görevini görmüş oluyor,Redrum'u biraz kurcalayarak daha fazla şey bulabilirsiniz mesela vuruş gücünü hemen o 16 kutucu un üstündeki Hard-Medium-Soft tuşuyla ayarlayabilirsiniz,Run tuşunun yanındaki 1-8 arası sayılar ve ABCD harfleri ise farklı ritm kalıpları yaratmanıza yarar,onları sıraya koymak için ise sequencer'i açmanız gerekir ki o da ayrı bir ders konusu,ayrıca Redrum'daki di er tuş ve çevirmeli kontrollerle Ton,Seviye,Uzunluk,Sa -Sol kanal ayarlarını yapabilirsiniz,ritmleri girdikten sonra Play tuşuna ya da klavyeden Space tuşuna basarsanız,ritminiz çalmaya başlar.İlk dersimiz bitti
http://frmdepo.yetkinforum.com

Reason 3.0 Resimli Anlatım (Ders 1)
1 sayfadaki 1 sayfası